Rejestratory cyfrowe i ich rola w prawidłowym przebiegu różnorodnych procesów produkcyjnych

Podnoszenie wydajności produkcji i zapewnianie należytej jakości wyrobów wymusza automatyzację poszczególnych procesów. Wszelkie dane zbierają specjalne czujniki.

Podnoszenie wydajności produkcji i zapewnianie należytej jakości wyrobów wymusza automatyzację poszczególnych procesów. Wszelkie dane zbierają specjalne czujniki. Wykorzystanie zgromadzonych informacji jest możliwe tylko w momencie, gdy zostaną one prawidłowo przeanalizowane i odpowiednio zobrazowane. Urządzeniem, które świetnie sprawdza się w tej roli, jest cyfrowy rejestrator dysponujący wymaganym zakresem pomiarowym.

Rejestrator cyfrowy – funkcjonalność

Wspomniany czujnik może być podłączony do jednego z kanałów. Wszelkie dane są w tym przypadku na bieżąco pozyskiwane, wyświetlane i nagrywane. Warto dodać, że informacje dostarczane przez czujniki mogą być przechowywane w pamięci wewnętrznej, na karcie SD lub w pamięci USB. W ten sposób powstaje np. dokumentacja parametrów danego procesu produkcyjnego. W przypadku, gdy mierzone wartości przekraczają zakres nominalny, rejestrator cyfrowy wyświetla taką informację. Oczywiście możliwe jest zdefiniowanie w rejestratorze wzoru matematycznego, który precyzyjnie opisuje mierzone parametry. Wszelkie dane są automatycznie przesyłane do systemu komputerowego. Podstawowe mierzone wartości to temperatura, natężenie prądu, napięcie oraz częstotliwość.

Czy integracja rejestratora z systemem komputerowym jest trudna?

Specjalne wyjście, w które wyposażono rejestratory cyfrowe, pozwala na podłączanie ich do różnorodnych systemów zbierania i analizy danych. Wspomniane moduły doskonale współpracują więc z serwerami internetowymi. Dane mogą być transmitowane przy użyciu protokołów typu Fieldbus (Profibus, Modbus) czy TCP/IP. Warto podkreślić, że rejestratory cyfrowe mogą komunikować się zarówno z siecią Ethernet, jak i z urządzeniem podłączonym do gniazda USB.

Zastosowanie rejestratorów cyfrowych

Wśród podstawowych obszarów zastosowań rejestratorów należy wymienić m.in.:

  • pomiary parametrów procesów produkcyjnych,
  • produkcję energii elektrycznej,
  • monitoring i optymalizację wydajności kotłów parowych,
  • nadzór warunków wytwarzania leków,
  • kontrolę parametrów przetwarzania żywności,
  • pasteryzację mleka,
  • pomiary meteorologiczne,
  • oczyszczalnie ścieków,
  • wytwórnie biogazu,
  • monitoring poziomu zbiorników wodnych,
  • kontrolę jakości produkcji z funkcją telealarmu.

Rejestrator jest urządzeniem, które może pracować nieprzerwanie, przez cały czas precyzyjnie ewidencjonując i analizując dane z ośmiu czujników (co 100 ms dla każdego kanału). Ingerencja człowieka lub dedykowanego sprzętu niezbędna będzie w momencie, gdy zadane warunki zostaną przekroczone.