Rozwiń swój biznes dzięki automatyce przemysłowej
  • Jesteśmy na rynku od 1993 r.
  • Zrealizowaliśmy ponad 150 tyś. zamówień
  • Profesjonalnie doradzamy klientom
Jesteś tutaj: Nowości produktowe

Nowe wyłączniki bezkontaktowe RFID w obudowach ze stali nierdzewnej.

Jesteś tutaj: Nowości produktowe
Nowe wyłączniki bezkontaktowe RFID w obudowach ze stali nierdzewnej.

Mechan Controls wprowadza do swojej oferty nową rodzinę bezkontaktowych wyłączników bezpieczeństwa, kodowanych w technologii RFID i wykonanych ze stali nierdzewnej (316). Spełniają one wszelkie wymagania najwyższego poziomu kodowania wg EN 14119, jednocześnie zapewniając pewne działanie w najtrudniejszych warunkach środowiskowych, dzięki wytrzymałej obudowie ze stali nierdzewnej. Wg producenta kombinacja tych cech i wynikających z nich korzyści stanowią o wyjątkowej unikalności tych wyłączników bezpieczeństwa.

Wyłączniki serii RSSG-SS wykorzystują technologię RFID firmy Mechan Controls umożliwiającą skorzystanie z do 4 miliardów unikalnych kodów. Oferują one pełną ochronę przed próbą oszukania zabezpieczenia, stanowiąc idealne rozwiązanie dla aplikacji o podwyższonym stopniu zagrożenia.

Co więcej, obudowa ze stali nierdzewnej (316), gwarantuje odporność zarówno na surowe warunki środowiskowe w miejscu instalacji, ale również stuprocentową szczelność i pewność działania w przypadku procesów czyszczenia CIP i SIP. Wszystkie urządzenia przeszły odpowiednie testy i uzyskały zatwierdzenie stopnia szczelności IP67 i IP69K. Nadają się więc idealnie do pracy w przemyśle browarniczym, petrochemicznym czy też farmaceutycznym. Solidność wykonania wyłączników eliminuje niebezpieczeństwo dostania się ich części do procesu produkcyjnego (co jest częstym problemem dla wyłączników wykonanych z tworzyw sztucznych).

W centralnej części zarówno samego wyłącznika, jak i współpracującego z nim aktywatora, znajduje się małe okienko przepuszczające fale RFID i zapewniające 10mm zakres pracy przy 5mm dozwolonym przesunięciu (niewspółosiowość). Okienko jest całkowicie uszczelnione i wykonane z materiału odpornego na środki chemiczne, mycie ciśnieniowe jak i szkodliwe warunki środowiskowe. Jako że okienko nie może być usunięte z wyłącznika, nie zachodzi niebezpieczeństwo zanieczyszczenia linii produkcyjnej.

Pozostałe cechy to, doskonale znane z naszych wcześniejszych rozwiązań, elastycznie dopasowane otwory montażowe oraz wskaźnik statusu w postaci diody LED.

Jeśli jakakolwiek cześć wyłącznika (sam czujnik lub aktywator) ulegnie uszkodzeniu lub zostanie zgubiony, prosta funkcja nauczania pozwala na szybkie sparowanie zamienników. Proste zmniejszenie napięcia do 17VDC, dostawienie kolejnego aktywatora/czujnika i powrót do napięcia znamionowego (24VDC) pozwala wyłącznikowi na "nauczenie się" kodu nowego aktywatora.

Pod linkiem zajdą Państwo krótki film opisujący cechy wyłączników RSSG-SS link: https://www.youtube.com/watch?v=cNQIiaPm6YE

Eliminacja maskowania funkcji bezpieczeństwa
Wyłączniki serii RSSG wykorzystują wyjścia beznapięciowe. W przypadku instalacji kilku wyłączników, na kilku ogrodzeniach, a realizujących tę samą funkcję bezpieczeństwa, rekomendowane jest skorzystanie z przekaźnika bezpieczeństwa EM1. Zapewnia on pewne i prawidłowe działanie systemu zgodnie z IEC 62061. Przekaźnik EM1 posiada możliwość rozbudowy, a jego konstrukcja całkowicie zapobiega możliwości wystąpienia maskowania funkcji bezpieczeństwa. Co istotne jednostka ta nie wymaga programowania.

Z wykorzystaniem modułu ESM (ekspander) system może zostać rozbudowany do 20, dwukanałowych urządzeń bezpieczeństwa jak wyłączniki bezkontaktowe, wyłączniki mechaniczne (E-STOP, blokady, itd.) czy też wyłączniki linkowe. Każdy z modułów ekspansyjnych ma własne beznapięciowe wyjście monitorujące, które może być w prosty sposób wykorzystane w istniejącym systemie bezpieczeństwa.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu celem poznania tego unikalnego rozwiązania bezpieczeństwa.