Rozwiń swój biznes dzięki automatyce przemysłowej
 • Jesteśmy na rynku od 1993 r.
 • Zrealizowaliśmy ponad 150 tyś. zamówień
 • Profesjonalnie doradzamy klientom
Jesteś tutaj: Nowości produktowe

AS-Interface – nowa generacja i znacznie większe możliwości!

Jesteś tutaj: Nowości produktowe

ASi-5 – Twoja prosta droga to cyfrowej przyszłości.

ASi-5 jest najnowszą odsłoną AS-Interface, globalnego i uznanego standardu sieciowego dla najniższego, czy też pierwszego, poziomu automatyzacji. ASi łączy czujniki i urządzenia wykonawcze ze sterownikiem, wykorzystując tyko jeden, dwużyłowy i nieekranowany, płaski przewód. Żółty przewód ASi przesyła dane i dostarcza zasilania w tym samym czasie do wszystkich urządzeń podrzędnych.

Główne, znane od lat, zalety ASi to znaczne zmniejszenie ilości okablowania, dowolny wybór topologii sieci czy też prosta i tania integracja funkcji bezpieczeństwa funkcjonalnego (do SIL3/PL e) bazująca na tym samym interfejsie. ASi nie wymaga żadnych skomplikowanych złącz do integracji danych i zasilania.

SPIS ZAGADNIEŃ ASi-5

Duża przepustowość danych, krótki czas cyklu

ASi-5 - Duża przepustowość danych, krótki czas cyklu

ASi-5 pozwala na transmisję znacznie większej ilości danych, z wyraźnie ograniczonym czasem cyku. Duża przepustowość danych i krótki czas cyku poważnie zwiększają możliwości interfejsu, np. transmisja wartości analogowych w ASi-5 jest znacznie szybsza. Co więcej, nieporównywalnie prostsza jest integracja tzw. czujników inteligentnych, np. czujników IO-Link korzystających z 32 bajtów danych.

ASi-5 dostarcza wartościowych informacji

Koncepcja Industry 4.0 i rosnąca cyfryzacja wymusza, bardziej niż kiedykolwiek, stosowanie dobrej warstwy fizycznej danych procesowych. Jako, że coraz częściej wymagane są dodatkowe dane, czujniki inteligentne stają się coraz ważniejsze i coraz częściej stosowane. Sam ten fakt stawia ASi-5 na pierwszymi miejscu w podróży do cyfrowej przyszłości, z uwagi na jeden dominujący czynnik: możliwość przesyłania większej i większej ilości danych, bez żadnych restrykcji, wszędzie tam gdzie są one najbardziej konieczne i wartościowe. Poprzez skorzystanie ze zintegrowanego w naszych Gateway'ach serwera OPC UA proces ten może przebiegać równolegle z sieciami wyższego poziomu.

Przystępna alternatywa

Kolejna zaleta tych znacznie ulepszonych możliwości: nasze nowe moduły ASi-5 zapewniają ekonomicznie uzasadnione i bardzo szybkie gromadzenie danych z licznych wejść i wyjść w jednym miejscu. A sam ten fakt powoduje, że moduły te są przystępną alternatywą w odniesieniu do innych systemów sieciowych.
NASZE ROZWIĄZANIA AS-Interface

 

Kompatybilność ze wszystkimi generacjami Asi

ASi-5 jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi wcześniejszymi urządzeniami i komponentami interfejsu. Dlatego też, nie ma najmniejszego problemu przy korzystaniu ze Slave'ów nowej generacji w połączeniu z urządzeniami podrzędnymi generacji wcześniejszych. Dotyczy to zarówno nowych jak i już istniejących sieci, ponieważ wszystkie generacje AS-Interface działają równolegle z wykorzystaniem tej samej magistrali (przewodu ASi).
Jeśli już teraz używacie Państwo sieci AS-Interface, to nie ma żadnej konieczności wymiany istniejącej instalacji czy też podzespołów. W razie kiedy konieczne będzie zwiększenie prędkości wymiany danych, czy też ich ilości, wystarczy włączyć w sieć odpowiedni Slave ASi-5.

W celu skorzystania z modułów podrzędnych ASi-5 konieczne będzie zastosowanie bramki Bihl+Wiedemann ASi-5/ASi-3. Na dzień dzisiejszy, w chwili wprowadzania ASi-5, bramki te są dostępne w dwóch wariantach: z interfejsem Profinet oraz EtherNet/IP. Oba rozwiązania są wyposażone w podwójnego Master'a oraz mają zintegrowany Monitor Bezpieczeństwa. Dodatkowy OPC UA serwer, standardowo dostępny we wszystkich naszych nowych Gateway'ach, umożliwia prostą transmisję danych bezpośrednio z najniższego poziomu automatyzacji do wszystkich systemów nadrzędnych, spełniając założenia koncepcji Przemysł 4.0.

Bez Slave'ów ASi-5, nowe bramki ASi-5/ASi-3 działają dokładnie tak jak wszystkie nasze wcześniejsze rozwiązania, ponieważ części bazujące na ASi-3 pozostają bez żadnych zmian. Oznacza to, że nowe bramki (Master'y ASi) można instalować dowolnie w miejscach starszych rozwiązań.

Nawiasem mówiąc, kompatybilność wsteczna była i jest znakiem handlowym AS-Interface od ponad 20 lat! Chroni to nie tylko Państwa starsze inwestycje, ale również czyni każdą nową generacją AS-i odporną na przyszłościowe zmiany technologiczne!

ASi-5 – korzyści dla użytkownika na pierwszy rzut oka

Korzyści wynikające z udowodnionych mocnych stron ASi...

 • przesyłanie danych i zasilania tym samym, dwużyłowym, płaskim przewodem
 • dowolny wybór topologii, bez konieczności stosowania drogich przełączników
 • tania i prosta integracja obsługi sygnałów bezpieczeństwa w tej samej sieci
 • prosta instalacja i rozbudowa systemu, z wykorzystaniem unikatowego sposobu instalacji (piercing)
 • certyfikowane produkty od wielu producentów
 • system odporny na EMC bez dodatkowego ekranowania

... oraz nowe cechy interfejsu ASi-5

 • - czas cyklu 1.27ms dla maksymalnie 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych
 • - 16-bitowe dane I/O oraz profile do 32 bajtów danych procesowych dla każdego Slave'a
 • - Prosta i bezproblemowa integracja czujników inteligentnych I/O-Link
 • - ASi-5 jest kompatybilna ze wszystkimi wcześniejszymi generacjami ASi i umożliwia działanie wszystkich elementów w tej samej sieci
 • - funkcjonalność bezpieczeństwa (ASi Safety At Work) oraz ASi-5 działają razem
 • - rozwiązanie wysoce ekonomiczne z uwagi na redukcję kosztów na wejście/wyjście
 • - zaawansowana diagnostyka umożliwiająca prowadzenie utrzymania predykcyjnego

Nasze produkty w standardzie ASi-5

Przedstawiamy nasze, już dostępne, produkty w standardzie ASi-5. Nigdy nie wstrzymujemy procesu rozwojowego więc kolejne bramki czy moduły będą wkrótce dodane do tej listy!
Bramka ASi-5/ASi-3

Bramka ASi-5/ASi-3
- kompatybilna z istniejącymi sieciami
- czas cyklu 1.27ms dla maksymalnie 384 bitów wejściowych i 384 bitów wyjściowych
- najmocniejsza platforma wśród wszystkich produktów Bihl+Wiedemann
- zintegrowana funkcjonalność bezpieczeństwa (do SIL3/PL e)
- sieciowy protokół bezpieczeństwa
- CIP Safety przez EtherNet/IP (BWU3857)
- PROFISafe przez Profinet (BWU3674)

 
Moduł cyfrowy ASi-5

Moduł cyfrowy ASi-5
- wysokie natężenie wejść/wyjść
- niski koszt na I/O
- 16 wejść cyfrowych (BWU3164)
- 8I/8O (BWU3163)
- 8 wejść cyfrowych (BWU3802)

 

Sieć ASi z produktami ASi-3 i ASi-5

Kliknij obrazek żeby powiększyć
Sieć ASi z produktami ASi-3 i ASi-5

Pytania/Odpowiedzi

Czy ASi-5 to kompletnie nowa technologia?

Nie. ASi-5 jest ewolucją sprawdzonego już na przestrzeni lat standardu AS-Interface. ASi-5 oferuje wszystkie znane korzyści, które były zawsze były wyróżnikiem standardu AS-Interface. Na przykład, zarówno dane jak i zasilanie są w dalszym ciągu przesyłane jednym, płaskim, dwużyłowym przewodem (nieekranowanym). W dalszym ciągu obowiązuje brak ograniczenia topologicznego (każda możliwa topologia jest tutaj dostępna). Nie ma żadnych problemów z realizacją funkcji bezpieczeństwa w tej samej sieci, z wykorzystaniem tej samej magistrali. Główną przesłanką ewolucji standardu do ASi-5 były rosnące wymagania odnośnie cyfryzacji, jakie nakłada na producentów koncepcja Przemysłu 4.0. Dotyczy to przede wszystkim większej ilości danych, dostępnych w krótszym czasie. ASi-5 spełnia te wymagania dostarczając dużej ilości danych ze znacznie skróconym czasem cyklu, wszędzie tam, gdzie dane te mogą okazać się niezbędne lub pomocne.


Czy ASi-5 jest kompatybilne z poprzednimi generacjami AS-Interface?

Tak jest. ASi-5 jest w pełni kompatybilne ze wszystkimi wcześniejszymi generacjami AS-Interface. Dotyczy to wszystkich urządzeń i komponentów, a to oznacza, że Slave'y ASi-5 mogą być instalowane w tych samych sieciach co Slave'y poprzednich implementacji AS-Interface. Jest to utrzymane zarówno dla istniejących jak i dla nowych sieci AS-i. W istniejących sieciach można spokojnie podłączyć moduły podrzędne ASi-5 i dalej korzystać z tych, które działały tam wcześniej. W celu skorzystania z modułów podrzędnych ASi-5 konieczne jest zastosowanie bramki Bihl+Wiedemann ASi-5/ASi-3.


Dlaczego nie ma generacji ASi-4?

ASi-5 jest uzupełnieniem generacji ASi-3. Na „ominięcie" wersji 4 wpłynęły dwa fakty. Po pierwsze chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć jak dużym krokiem naprzód jest nowa generacja AS-Interface. Po drugie nie chcieliśmy sugerować, że koncepcja Przemysłu 4.0 była głównym przyczynkiem prowadzącym do implementacji owej generacji AS-Interface (nie byłoby to zgodne z prawdą!).


Kiedy zmiana na ASi-5 staje się ekonomicznie uzasadniona?

W założeniu zawsze, kiedy wymagana staje się szybsza transmisja danych lub większe pakiety danych w krótszym czasie. Praktycznie ujmując będzie do dobre ekonomicznie rozwiązanie wszędzie tam, gdzie konieczne staje się zebranie danych w dużej ilości wejść/wyjść. Nasze nowe moduły cyfrowe stanowią dobrą i tanią alternatywę dla innych interfejsów sieciowych.


Czy ASi-5 w dalszym ciągu dostarcza pełnej wymienialności?

Tak. AS-Interface pozostaje otwartym standardem, zapewniającym pełną wymienialność komponentów różnych producentów. Wszystkie produkty certyfikowane, z logo ASi, mogą ze sobą współpracować w każdej sieci.


Czy ASi-5 wymaga specjalnego oprogramowania?

W założeniu ASi-5 (jak i inne generacje) nie wymaga żadnego oprogramowania. Pełna konfiguracja i uruchomienie sieci może być przeprowadzone bez konieczności korzystania z drogiego i skomplikowanego oprogramowania komputerowego. Natomiast samo oprogramowanie jest dostępne i zawsze rekomendowane, jako że dostarcza opcji ułatwiających proces planowania rozwiązania, certyfikacji sieci po instalacji (wraz z generacją raportów), parametryzacji wszystkich elementów (standardowych i bezpieczeństwa) itd. Jeśli już Państwo korzystają z naszego oprogramowania to wszystko co należy zrobić to przeprowadzić darmową aktualizację. Zaktualizowana wersja zapewnia współpracę ze wszystkimi komponentami, niezależnie od generacji. Oprogramowanie pomaga również w bardzo prostej integracji czujników IO-Link.


Kto wprowadził i rozwija standard ASi-5?

Tak jak to miało miejsce w przypadku wszystkich poprzednich generacji interfejsu, ASi-5 jest rezultatem współpracy wielu producentów produktów AS-Interface, zrzeszonych w ASi Association. Jest to rezultat blisko 200 000 godzin wytężonej pracy, wprowadzającej w życie, i gotowe produkty, założenia rynkowe i technologiczne. Prace trwają oczywiście w dalszym ciągu i w niedługim czasie pojawią się coraz to nowsze produkty oparte na generacji ASi-5.